Sightron SIII 6-24x50 FFP

Sightron SIII 6-24x50 FFP

Japonská přesnost a čistý obraz pod taktovkou Velkého bratra

Není tomu dlouho, co na náš trh vstoupil americký výrobce optických zařízení Sightron. Tato ve Spojených státech velmi rozšířená značka si velmi rychle našla oblibu i mezi střelci všech odvětví u nás.

Jejich řady puškohledů SI, SII a SIII našly uplatnění jak mezi střelci vzduchových zbraní či zbraní malorážných, tak díky snaze Sightronu vstupují i na pole velkorážné střelby u nás.

Firma vyrábějící od roku 1993 excelentní puškohledy s doživotní zárukou vsadila na preciznost výroby a její řady SII a SIII jsou vyráběny v Japonsku, kdežto nejnižší řada SI je vyráběna na Filipínách. Právě k letošnímu 20letému výročí naplánovala zajímavé inovace, které budou dostupné již během roku 2014.

Sightron SIII 6-24x50 FFP/MH - Je libo první ohniskovou rovinu?

Jedním z testovaných produktů značky Sightron bude puškohled z nejvyšší řady – SIII, model 6-24x50 FFP/MH.

Jak již název napovídá, jedná se o optický zaměřovač s rozsahem přiblížení 6-24x a s průměrem objektivu 50mm. Další údaje na štítku nám říkají, že je tento puškohled vybaven dílcovou osnovou Mil-Hash v první ohniskové rovině, což se v našich končinách nevidí moc často. Právě tento produkt je jednou z inovací, kterou si výrobce připravil pro své zákazníky.

Puškohled je dodáván v decentní šedě zbarvené krabici, na které naleznete logo výrobce a popisku, která uvádí všechny specifikace puškohledu. Po jejím rozbalení zjistíte, že výrobce myslel na vše. Kromě optiky obsahuje i 80mm sluneční clonu (není u všech výrobců standardem), gumové flip-open krytky na objektiv i okulár, bavlněný povlak na optiku, čistící hadřík, záruční list, návod k obsluze a instalaci a nakonec i názorninu osnovy puškohledu, která nám objasní všechny rozměry záměrného obrazce.

Jednodílné tělo puškohledu je vyrobeno z leteckého hliníku a je opatřeno matnou černou povrchovou úpravou. Celá optika je vodotěsná, nárazuvzdorná a plněná dusíkem pro zabezpečení čistého obrazu za všech klimatických podmínek. Vlastní tubus optiky je o průměru 30mm a poskytuje tak dostatek vnitřního prostoru pro rektifikační mechanismus a stranovou korekci paralaxy. Ta má krásně plynulý a tuhý chod a nestane se tak, že by se Vám ji podařilo omylem pootočit. Její značení je pouze dílci bez popisků a to od 40 yardů (cca 36m) do nekonečna. Na okuláru naleznete dioptrickou korekci, která poskytuje rozsah -2.0 až +1.0 dioptrie.

Rektifikační mechanismus je ovládán pomocí taktických komínků, které se snaží zaměřit spíše na taktičtější/akčnější střelce. Jsou dostatečně velké, zakončené výstupky, které zabezpečí jejich ovládání i v rukavicích. Chod je tvrdý, jasný a zřetelný, takže je opět vyloučeno nechtěné pootočení při hrubější manipulaci. Velikost kroku u tohoto modelu je 0,1MRAD, tedy opět novinka, protože většinou se zde setkáváme s krokem v úhlových minutách (MOA), který však výrobce také nabízí. Velikost této úhlové jednotky je 1MRAD=10cm ve vzdálenosti 100m, proto nám jeden klik posune na této vzdálenosti zásah o 1cm.

Tento údaj je na korekčním komínku samozřejmě uveden a jako všechno značení, je vyveden zlatou barvou, která je pro tuto značku typická. Plná otočka pokrývá 5MRAD z celkového rozsahu 23,5MRAD ve směru obou oprav. Zde výrobci vytýkám značení rektifikace, kdy bych místo počtu kroků raději viděl značen počet dílců MRAD. Přeci jen se snaží zacílit na taktický směr střelby a při rychlé opravě potřebuji odečíst rovnou počet dílců (MRAD) a ne přepočítávat dílce na počet kroků, které pak musím zdlouhavě odpočítávat.

Největší zázrak nás však čeká nyní. Jedná se o jednu z mála optik v rozumné cenové hranici, která je vybavena osnovou v první ohniskové rovině. To nám říká, že při jakémkoli zvětšení je poměr velikosti dílců záměrného obrazce a pozorovaného předmětu stejný.

Tedy z pohledu střelce se nám mění velikost osnovy s přiblížením. Valná většina výrobců v tomto provedení volí osnovu dostatečně silnou pro nejnižší zvětšení a tím pádem se při maximálním zoomu potýkají s velmi silným záměrným obrazcem, překrývajícím část cíle.

Sightron zde šel jinou cestou. Jeho osnova Mil-Hash je složena z dílců, jako konkurenční typy obrazců, ale uprostřed má vynechané místo, kterému ve svém středu vévodí záměrný bod o síle 0,073MRAD. Výrobce tak pokryl malé přiblížení klasickou osnovou a velké záměrným bodem, který je přehledný a který zakryje pouze 7mm na 100m. To považuji za nejideálnější řešení pro široké spektrum použití.

To, co dělá Sightron velmi zajímavou volbou mezi konkurencí, je jeho obraz. Ten je čistý v celém rozsahu a to i při maximálním zvětšení. Jeho kvalita se projevuje i při zhoršených světelných podmínkách, kdy je ostrost stále na úrovni mnohem dražších optik od známějších výrobců. Jedinou výtku bych měl k zornému poli, které patří k těm užším.

Závěrem bych podotkl, že svým záměrem vstoupit na pole taktické střelby se trefil Sightron touto „první vlaštovkou“ do černého. Nabízí střelcům přesně to, co jim dokáže usnadnit práci a dokáže to podpořit velmi kvalitním obrazcem, který můžeme nalézt pouze u dražších optik jiných výrobců.

Fotogalerie:


Sightron SIII 6-24x50 FFP a Sightron SII Blue Sky 20-60x85 HD Sightron SIII 6-24x50 FFP a Sightron SII Blue Sky 20-60x85 HD Sightron SIII 6-24x50 FFP a Sightron SII Blue Sky 20-60x85 HD Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP Sightron SIII 6-24x50 FFP


Sponzory Taktické malorážky jsou:

Bohemia Air Soft Alsa Pro Army shop Armed Army Shop 008 Best Patron Přebíjení Dersol Euroshooting - Miroslav Varga Frogman Gun.cz Guncenter Otrokovice Gymnázium Třebíč Horácké noviny Invisible Gear JP Tactical Kerberos Tactical Klinský s.r.o. Neoren Levnetisky.cz Odeon optics Penshop Progun Sportkamery Střelecká revue Střelnice Malý Újezd Top Armyshop Vaškent - Václav Haman Vítěz - poháry, medaile, sportovní trofeje


Partnery Taktické malorážky jsou:

Facebook TM Fórum Taktické malorážky 102. průzkumný prapor 38. prapor hloubkového průzkumu generála Husárka Airsoftveci Alexxxus Advokáti-Zlín Airsoft Morava Balistika.cz Ballistica.cz Fórum můjGlock.com Open Air Gun League Střelecký portál Target Shooter

- nahoru -


GSM:     739 667 326        |        ICQ:     586482698        |        Skype:     Grinch.cz        |        Email:     info@takticka-malorazka.cz

  Webcoding: Grinch a S474N  ●   Graphics: Grinch   ●   Copyright 2008-2019