Recenze weaver lišt pro montáž optiky

Recenze weaver lišt pro montáž optiky

Uložení optiky je jeden z nejdůležitějších parametrů dobře poskládané sestavy. A právě možnost využití weaver lišt je něco, co nám může ušetřit čas, námahu, nervy, ale mnohdy bohužel ne peníze :) I když výseldek za vynaložené investice rozhodně stojí...

DIP

Weaver lišta US produkce z repertoáru Diversified Innovative Products.

DIP vyrábějí lišty pro vícero zbraní, ale na rybinu Anschutz pouze na typ závěru 54 a 64. Má Anschutz1907R je typ závěru 54, ale v tom případě mají v nabídce pouze klasickou lištu a já jsem potřeboval předsunutou (kvůli posunutí optiky dopředu).

Tedy jsem zvolil předsunutou variantu na typ závěru 64 se sklonem 20MOA, která je také vyhovující, ale díky rozdílné pozici výhozího okénka oproti Anschutz 64 je tato lišta "krátká". Tedy za lištou zbývá ještě skoro 2cm nepoužité rybiny.

Anschutz 1907R trpěla problémovým vyhazováním nábojnic (vyhazovala je kolmo vzhůru a ty se pak následně odrážely od kostky puškohledu a vracely se do okénka, kde byly zaseknuty závěrem), takže jsem musel provést malou úpravu. Nechal jsem si vyrobit malý duralový hranolek, který jsem přesně spasoval s výřezem v liště a vlepil jej tam. Tak jsem docílil toho, že vyhazované nábojnice jsou vždy odraženy přímo do boku a spolehlivost vyhazování je doopravdy 100%.

Celkové zpracování lišty je precizní, bez otřepů a lišta dorazila v černé eloxové úpravě.

Lišta nabízí dva způsoby upnutí na rybinu.

Prvním způsobem jsou čtyři otvory v ose lišty, které se používají pro upevnění lišty pomocí šroubů do těla závěru (ten musí mít samozřejmě potřebné závity v dané rozteči).

Druhým způsobem je osmero "červíků", které po dotažení odtáhnou lištu od těla závěru a následně ji tak pevně fixují. Toto spojení jsem používal já a musím říci, že po dotažení šroubů (zakápnuty Loctitem) bylo spojení pevné a spolehlivé i při použití s 1kg těžkou sestavou optiky a montáží.

Lištu jsem po cca roce sundal a nechal zrenovovat - pískování a následný elox. Lišta byla bez jakéhokoli opotřebení a známky vady.

DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP DIP


M. WERKS

Weaver lišta také z US produkce z nabídky M. Werks, L.L.C..

Tuto lištu jsem si nechal dopravit právě z důvodu "krátkosti" DIP, protože jsem potřeboval posunout těžiště zbraně více dozadu.

Firma M. Werks nabízí výrobu přímo na zakázku, čehož jsem využil a nechal vyrobit lištu v celé délce rybiny a s přesahem cca 3cm. Tak jsem dostal širokou plochu působnosti pro umístění puškohledu, či popřípadě dalšího příslušenství.

Na výběr je možno zvolit i různé druhy sklonu a ten jsem vybral 25MOA, což pro malorážné použití postačí i "obyčejným" puškohledům i na vzdálensoti kolem 150m.

Lišta dorazila bez povrchové úpravy, takže ji následně musím poslat na černý elox. Jinak zpracování prvotřídní, bez otřepů, či obhroublostí... prostě třída A+ (nutno podotknout, že za to jste také docela dost zaplatili).

Pokud jde o možnost upevnění lišty, tak je možný pouze jeden způsob - pomocí třech dotahovacích plošek na boku lišty. Toto spojení je spolehlivější než výše uvedené u DIP, ale zase navýší celkovou výšku lišty.

Celkově daná lišta padne na Anschutz 1907R jako ulitá a je to konečně to, co jsem potřeboval :)

Před použitím a usazením na zbraň jsem "pro jistotu" nechal lištu opískovat a potáhnout černým eloxem (prostě hnidopich :) a níže se můžete podívat, jaký byl finální stav.

M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS M. WERKS


DIP vs. M. WERKS

Pokud se budeme věnovat bližšímu porovnání obou lišt, tak zjistíme, že DIP vypadá vedle M. Werks jako batole :)

Byť je použitý materiál podobný, ne-li shodný, tak M. Werks vypadá daleko bytelněji a spolehlivěji. Nutno ale podotknout, že to dělá i větší sklon (25 vs. 20MOA) a výška lišty.

Co se týče použití, tak obě lišty zcela jistě poskytnou pefektní a spolehlivé uložení, ale osobně bych opět asi volil M. Werks právě proto, že poskytuje subjektivně větší dojem spolehlivosti a také větší plochu weaver lišty.

DIP vs. M. WERKS DIP vs. M. WERKS DIP vs. M. WERKS DIP vs. M. WERKS DIP vs. M. WERKS DIP vs. M. WERKS DIP vs. M. WERKS


Domácí tvorba, aneb co si můžete nechat "upižlat" u nás v ČR

No a bohužel zavítáme i do našich Českých luhů a hájů...

Výše uvedené lišty jsou zahraničním produktem zpoza Atlantiku a nejsou tedy pro všechny dostupné.

Na domácích fórech jsou nabízeny lišty/výtvory jistého výrobce, který garantuje vyrobení lišty na Suhl 150 / Anschutz / ZKM-456 / ZKM-452 atd., prostě nejrozšířenější typy zbraní u nás.

Ač jsem již v diskuzních fórech argumentoval, dle dodaných fotografií (zřejmě z mobilu, protože pochybuji, že by někdo měl v dnešní době 2MPix fotoaparát), že kvalita se mi zdá býti pochybná, tak jsem byl výrobcem ubezpečen, že se jedná o kvalitní výrobek.

Dlouho jsem čekal, až se mi daná lišta dostane do rukou a bohužel jsem ji bez pořádného otestování doporučil pár lidem, jako jediný dostupný zdroj lišt se sklonem (či bez) u nás.

Dnes, koncem ledna 2012 jsem měl k dispozici lištu pro Suhl 150 se sklonem 20MOA. Výsledek tvorby můžete vidět níže na přiložených fotografiích.

Bohužel musím říci, že se zřejmě nejedná o jediný kus, protože se mi za poslední měsíce ozvalo více kupců, kteří mají se svými lištami zkušenost zcela podobnou :(

Když vezmu v potaz to, že se může povést nechat otřepy, že za 1000Kč nedostane našinec nikde jinde u nás lištu se sklonem, tak stále nemohu prominout to, že je povrchovka dělaná snad pilníkem, že na rovném stole je vidět, jak je lišta ohlodaná a křivá a navíc při zřetelné "přesnosti výroby" jsem se obával změřit udávaný sklon, protože uznejte, že 0,33 stupně (což odpovídá 20MOA) se pilníkem trefuje doopravdy špatně.

Je mi líto, že jsem doporučil takovýto produkt.

Na druhou stranu chápu snahu výrobce šířit svůj výrobek u nás a pomáhat tak méně movitým střelcům bez možnosti objednání si ze zámoří. Ale tímto bych jej rád poprosil, aby si dal doopravdy pozor, co a v jakém stavu mu jde z domu...

Závěrem asi tak, že:

- za 300Kč dobrý poměr cena/výkon, na designu si každý musí zapracovat sám a dodělat poloviční práci (ovšem kdo nemá kontakty či možnosti, tak za opískování a elox zaplatí dalších pár set)

- za 1000Kč bych si to snad dal jako zajímavost do muzea karikatur, protože tohle mi na flintu nesmí :(

- zamyslel bych se, zda dát 1000Kč a spoustu snahy do úprav za toto anebo 1700Kč (DIP) či 2000Kč (M. Werks) a mít kvalitu o několik tříd výše, o čemž hovoří fotografie uvedených lišt.

Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt

A kdo si nevšiml ničeho zásadního, tak trocha GIF obrázků (kliknout na GIF)...

Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt Domácí produkt

EDIT:

Takže po uvolnění této recenze mi hned druhý den psal výrobce, že došlo k omylu, že se jedná o testovací kus, který neměl jít do prodeje a že se majiteli omlouvá a na své náklady nahradí vadný kus novým.

Doufám, že již ve kvalitě odpovídající ceně.

Jsem rád, že má tendenci napravit svou chybu a doufám, že se do budoucna zlepší kvalita kusů, které půjdou od výrobce zájemcům, protože právě přechodová weaver lišta by mělo být něco, co MUSÍ být přesné!

Nerad bych pouze hanil, takže doufám, že se mi časem dostane do rukou nový kus a že situace bude zcela jiná a že budu moci zájemcům o přesnou sportovní střelbu doporučit domácí ekvivalent, který se kvalitou (přesnost, zpracování, funkčnost) vyrovná zahraničním výrobkům.

Jsem rád, že u nás má někdo snahu věnovat se výrobě těchto dílů na zbraně a že je tak dán střelcům daleko větší výběr montáží a možností v upevnění optiky na zbraň.

Je však nutné si sáhnout do svědomí a říci si, zda není přece jenom lepší místo "rychle, zběsile a levně", vyrábět něco kvalitně a poctivě s dostatečnou výstupní kontrolou.

Takže se těším na recenzi pořádného kusu a ne testovacího hranolu na nové pilníky :)


Sponzory Taktické malorážky jsou:

Bohemia Air Soft Alsa Pro Army shop Armed Army Shop 008 Best Patron Přebíjení Dersol Euroshooting - Miroslav Varga Frogman Gun.cz Guncenter Otrokovice Gymnázium Třebíč Horácké noviny Invisible Gear JP Tactical Kerberos Tactical Klinský s.r.o. Neoren Levnetisky.cz Odeon optics Penshop Progun Sportkamery Střelecká revue Střelnice Malý Újezd Top Armyshop Vaškent - Václav Haman Vítěz - poháry, medaile, sportovní trofeje


Partnery Taktické malorážky jsou:

Facebook TM Fórum Taktické malorážky 102. průzkumný prapor 38. prapor hloubkového průzkumu generála Husárka Airsoftveci Alexxxus Advokáti-Zlín Airsoft Morava Balistika.cz Ballistica.cz Fórum můjGlock.com Open Air Gun League Střelecký portál Target Shooter

- nahoru -


GSM:     739 667 326        |        ICQ:     586482698        |        Skype:     Grinch.cz        |        Email:     info@takticka-malorazka.cz

  Webcoding: Grinch a S474N  ●   Graphics: Grinch   ●   Copyright 2008-2019