30. dubna 2011 - Třebíč - Taktická malorážka - 1. Ligový závod

Taktická malorážka - 1. Ligový závod

Velmi rád bych touto cestou poděkoval celému střeleckému i diváckému osazenstvu 1. Ligového závodu za vynikající spolupráci a hlavně za pomoc ráno před závodem!

Na poslední chvíli mne napadlo nechat vyrobit nové podklady pro Trapy, aby se soutěž více zrychlila a byly i tyto terče již plně připravené. Vše se podařilo vyrobit a dovézt ještě před závodem, za což velmi děkuji Standovi SVOBODOVI, který neváhal a rychle zareagoval na můj požadavek.

Vše se s Vaší pomocí zvládlo ještě dodělat ráno před závodem a jen díky Vám jsme začali ještě o chlup dříve!

Na příště již samozřejmě bude vše hotovo, a tak si užijeme seznamovacího začátku trochu lépe.

Dále bych chtěl poděkovat Honzovi za filmařinu a Petrovi za kvanta fotek. Díky, povedly se a na video se taky těším!

Lví podíl na úspěchu závodu má samozřejmě rozhodčí a správce v jedné osobě, pan Aleš MAŠTERA, který opět vzadu za mřížemi o chlebu a vodě celé dopoledne počítal Vaše terče. Odvedl obrovský kus práce a moc mu za ní děkuji!


Slibovali, slibovali a stejně nám to vyšlo!
I přes pesimismus meteorologů se na nás usmála štěstěna a sobotní ráno na Poušovské střelnici zahrnulo všechny zúčastněné sluncem a hřejivými paprsky.

Jen díky pomoci střelců se povedlo nové vychytávky připravit včas, a tak mohl začít oficiální 1. LIGOVÝ ZÁVOD TAKTICKÉ MALORÁŽKY pro rok 2011.

Na startovním poli se mimo nových tváří opět objevila známá jména, takže to začíná vypadat, že si soutěž nalezla své skalní přívržence, kteří se snad budou dále rádi vracet na "místo činu".

Překvapivě se na startu, i přes provedené změny, objevily terčové jednoranné speciály Suhl 150, SM-2 nebo Anschutz 1913. Tento fakt byl pro mne velmi příjemným zjištěním, že i přes papírově drsné a k jednorankám nesmlouvavé podmínky závodu se naleznou střelci, kteří mají chuť a chtějí s terčovnicemi zkusit i něco jiného než přesné, klidnější soutěže typu ISSF nebo třeba F-Class a jim podobné.

Kromě klasických opakovacích zbraní a výše uvedených terčových speciálů zde byl i jeden zástupce samonabíjecích zbraní - Ruger 10/22 z Otrokovic.

Taktická malorážka - 1. Ligový závod - startovní listina

Po představení organizátorského týmu a přivítání střelců i diváků se nechodilo kolem horké kaše a hned se rozdělili střelci na své střelecké posty a mohli jsme si začít "hrát"...

První výstřely Studené rány se rozezněly Poušovským údolím kolem 9:07 a poslední střelec zahalekal své "STOP" těsně kolem 12 hodiny polední.

Tedy Taktická malorážka pokořila svůj časový rekord, kdy již v půl 11 měla za sebou svých 6 položek a k Zátěži se přesouvali první střelci již před půl 12. Věřím, že do budoucna zvládneme závod ještě rychleji a že i při dvou směnách skončíme tak, abychom všichni stihli posedět u kávy, poklábosit o proběhlém závodě a hlavně dorazit domů včas, ještě než nám vyprší "opušťák" :)

Nově se zde aplikovala možnost získání bonusových bodů za výstroj. Této příležitosti využilo hned 5 střelců, a tedy byl závod ozvláštněn střelci v taktických vestách a občas někdo v trávě vrazil nebo zakopl o dva střelce v hejkalu, kteří jej "čirou náhodou" měli zrovna v kufru.

Studená rána + Rukojmí:

V sobotu se poprvé střílela tato položka dle nových pravidel.
Studená rána nové podoby - soufiguří rukojmí/agresor - znervózňovala mnoho střelců již při svém zveřejnění.
Ovšem při samém závodě znervózněli naprosto všichni.

Kdo měl alespoň trochu klidu před rukojmími, byli Martin KUNDT a Pavel STANĚK, kteří díky nově namontovaným optikám nastřelovali brzo ráno před závodem flinty a tedy přišli o body za studenou ránu. Martin chytře vykompenzoval bodovou ztrátu za nastřelování hejkalem a nutno podotknout, že tento tah se mu později vyplatil.

Na rukojmích se nedělo mnoho zajímavého.
Jejich nová podoba, 8 místo 7 soufiguří, neznamenala pro střelce žádnou překážku a díky nově hlášenému času do konce položky stačili odstřílet či popravit nebohé rukojmí všichni střelci v limitu.

Nejlépe se povedla položka Richardu ULRICHOVI (100b), Honzovi VRCHOTOVI (95b) a Standovi SVOBODOVI, který nastřílel za 90b.

Trapy 10m a 25m:

Nově provedené Trapy byly před závodem považovány za největší degradaci jednoranných terčovnic.
Až závod ale ukázal, že položka je i při 10ti ranách za 2 minuty pro ně sice limitní, ale i přesto lze nastřílet.

Důkazem byl Martin KOSOUR, který jako nejvíce rozvážný střelec s terčovnicí (nestihl jednu ránu a končil s ukončovacím hvizdem) nastřílel ze stoje bez opory krásných 70b.

Výborně se povedla položka Pepovi VIKTOROVI, který se svým Izmashem nastřílel výsledek 80b ve stoji bez opory a získal v položce druhé místo.

Standa SVOBODA exceloval v poloze klek/sed a splnil na plný počet a odcházel tak z Trapů se 160b.

Dle očekávání nejvíce sedla tato položka samonabíjecí zbrani a Miloslav JANČÍK tak se 180b z obou Trapů obsadil vedoucí pozici této položky.

Polohy:

Jedna z nejdůležitějších položek závodu.
Zde získaný bodový zisk je důležitý, ani ne tak díky počtu bodů, ale díky tomu, že nastiňuje schopnost střelce vyrovnat se s nestabilními polohami bez opory a s vahou vlastní zbraně a výbavy.

Nejlépe se s Polohami vypořádal Martin SKÁCEL, který získal 118b. Na tomto střelci se projevuje nejen výhoda lehké zbraně CZ 452 Style, ale i častý trénink a neustálá snaha se zlepšovat.

Druhým nejlepším střelcem Poloh se ukázal být se 110b Martin KOSOUR, který byl těsně následován Pavlem STAŇKEM se 109b.
Oba tak ukázali, že jsou nejen výborní a technicky zdatní střelci, ale zároveň i dokázali, že Polohy patří jednorankám.

Timer:

I Timer prodělal od minula zásadní změny.
Interval na výstřel byl zkrácen na 3 vteřiny a počet výstřelů zredukován na 3. Dále byla zvýšena bodová hodnota cílů, která se tak mohla rovnat jiným položkám závodu.

To ovšem znamenalo i větší penalizaci při nesprávném řešení disciplíny.

Tato položka sedla více střelcům.
Jako nejlepší ji nastříleli Martin KUNDT se Suhl 150 a Richard ULRICH s CZ 453, oba shodně plný počet bodů - 90b.

Se 75b se umístila hned pětice střelců - SVOBODA, SKÁCEL, VRCHOTA, JANČÍK a STANĚK.

Větší bodovou ztrátu mělo pomyslné třetí místo Timeru - hned čtveřice střelců získala 45b.

Double:

Jednou ze změn bylo i přisouzení položce Double daleko většího počtu bodů.
Důvodem tohoto kroku bylo zvýšení důrazu na týmovou spolupráci a již na prvním závodě se prokázalo, jak moc dobrý krok tato změna byla.

Hned dva týmy získaly plný počet bodů (150b).
Dvojice SVOBODA - KOSOUR a KUNDT - SKÁCEL předvedli perfektní souhru a bezchybně zasáhli všechny označené cíle.

Méně se položka povedla dvojici ULRICH - IVAN, kdy získali 137,5b.

Malou smůlu měla dvojice FOKT - JANČÍK, kdy střelec správně zasáhl všechny cíle dle návodu spottera. Ovšem spotter se omylem překoukl a "práskl" střelci špatný cíl. A ten jej bez skrupulí doslova "odpráskl".

Find me:

Trochu "podrazem" na střelce bylo zakázání pomůcek na tuto položku, kdy museli vzít zavděk pevným pravítkem s pouze jednou značenou osou.

Jak se ukázalo, byla to zapeklitá komplikace, která zavařila nejednu hlavu.

Nejlépe se popral s položkou Honza IVAN, který získal 80b.

Následován byl Standou SVOBODOU a Honzou VRCHOTOU, kteří mu šlapali na paty se 75b.

Jistým způsobem se samozřejmě podepsala na položce i časová změna. Limit na řešení úlohy byl stažen z 5ti minut na pouhé 3 minuty, a tak než si někteří zopakovali goniometrii, se položka chýlila k závěru.

Know your limit:

Tato položka opět ukázala, že Taktická malorážka má svou hlavu a patu.

Hned v prvních 5ti nejlepších výsledcích se umístily jednoranné malorážky, "proložené" opakovačkami. Výsledek byl značně ovlivněn důvěrou střelců v sebe sama a ve výzbroj.

Tento boj prohrála hned čtveřice střelců, která si odnesla z Know your limit 0b.

Naopak získal Jan VRCHOTA, Pavel STANĚK a Pepa VIKTORA, kteří shodně získali krásných 105b.

Tácek:

Po táckovém "čardáši" na minulém závodě se pár střelců raději přesvědčilo, jak moc velký vítr vane v terčové oblasti, aby se náhodou zase nesekli ve výběru volitelné položky.

Třebaže vál mírný vánek, tak byl zvolen opět Tácek a i přes drobné problémy při jeho instalaci na terčová zařízení proběhlo vše, jak mělo.

Nejlépe splnil úkol Martin SKÁCEL, který zasáhl každou záslepku a získal plných 90b.

O jednu záslepku méně zasáhla čtveřice střelců SVOBODA, KUNDT a nově se na špici vyhoupl i Jan FOKT a Michal HOCHMAN, kdy všichni získali 75b.

Zátěž:

Snad všichni střelci byli plni očekávání, jak moc velká změna bude nová Zátěž.

Odminula byl dvojnásobně zvýšen počet ran na 10 a také byly umístěny nově další biatlonové sklopky na 25m. Tedy nyní měl střelec před sebou 5 terčů o průměru 5cm na 25m a 5 terčů o průměru 10cm na vzdálenosti 50m.

Obrovským překvapením byl výkon některých střelců jednoranek.

Zatímco se dle očekávání 3 jednoranné zbraně umístili na chvostu, tak dva střelci prokázali 100% přístup k řešení úlohy a poprali se jako lvi. Pavel STANĚK doslova po zuby ozbrojený a vybavený svou Anschutz 1913 zastřílel za čas shodný s opakovacími zbraněmi (1:59) a zasáhl 8 cílů se ziskem 128b.

Honza IVAN jako druhá výjimka potvrzující pravidlo natrhl kožich i mnohým opakovačkám, když s časem 1:39 sundal plných 9 biatlonek a získal tak největší počet bodů v položce (162b).

Nejrychlejší čas (1:33) nastřílel Michal HOCHMAN (126b), který byl jen o vteřinu rychlejší než samonabíjecí Ruger v rukou Miloslava JANČÍKA (8 cílů a tedy 144b).

Celkově zátěž potvrdila cílené znevýhodnění jednoranek, ale opět se našly případy, které dokázaly, že když se chce, tak to jde...

Závěr a vyhodnocení:

První ligový závod prokázal, že změny navržené střelci a uvedené v platnost byly správně cílené, a že se rozhodně neminuly účinkem.

Ač se papírově jedná o zcela jasně degradující omezení pro jednoranky, tak bylo na sobotním závodě vidět, že se střelci nedají a rvou se jako o život!

Byl jsem překvapen, že odezva právě střelců jednoranek byla kladná a že změny uvítali, vlastně spíše přijali statečně bez reptání. A za to si jich všech moc cením a vážím!

Soutěž dále potvrdila to, že žádná zbraň není výrazně zvýhodněna, nebo degradována. Prokázalo se, že některé položky vyhovují opakovacím puškám a některé naopak jednoranným zbraním. Že přesnost v jedné, je nahrazena rychlou odezvou na situaci u druhé.

Obrovským zlepšením byl nový systém výměny terčů, kdy se každý střelec stará o své terče, ručí za jejich správnost a upevnění. Děkuji střelcům za tento návrh a doufám, že toto provedení přípravy střelcům vyhovuje a že vše půjde i příště tak dobře, jako v tento závod.

Trochu zklamáním bylo závěrečné foto, kdy díky povinnostem doma i jinde zbylo na focení pouze pár střelců. Zas na druhou stranu to mělo za následek okamžité řešení a update na další závod - společné foto bude ráno před závodem :)

Ke konci musím ještě podotknout, že na tomto závodě byly prvně rozdělovány a losovány sponzorské dary!
Tímto děkuji našim sponzorům za podporu a věřím, že výherci budou s Vašimi cenami velmi spokojeni!

Udělené sponzorské dary:

Firma Bohemia Air Soft - 2x poukaz na slevu na nákup v hodnotě 10%

Firma Vaškent - poukaz na slevu na nákup v hodnotě 500Kč

Firma BEST PATRON.eu - 3x sleva na nákup zboží ze sortimentu VORTEX v hodnotě 20% a sleva na nákup zboží ze sortimentu VORTEX v hodnotě 10% pro všechny střelce

Zlatá medaile Stanislav SVOBODA
Standa dokázal celý závod absolvovat bez výrazné bodové ztráty. Jeho rozvážný a jistý styl ustál i 0b v Know your limit. Blahopřeji!
Vynikajících 822b / 100%.

Stříbrná medaile Martin SKÁCEL
Zcela jistě překvapení pro Martina, ale zasloužené! Jeho častý trenink se mu vyplatil a celý závod se udržoval na špici střeleckého pelotonu.
819b / 99,64%.

Bronzová medaile Martin KUNDT
Zasloužená bronzová příčka patří Martinovi po právu, neboť jeho výkony podané pod chomáči třásní si toto ohodnocení zaslouží.
Zisk 809b / 98,42%.

Výsledková listina
Výsledková listina závodu ZDE

Výsledková listina Ligy 2011 ZDE

Souběžně běží diskuze o proběhlém závodu na našem VEŘEJNÉM FÓRU

Foto a text: Martin Šlaichrt / www.TAKTICKA-MALORAZKA.cz

Fotogalerie:


Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod Taktická malorážka - 1. Ligový závod


Sponzory Taktické malorážky jsou:

Bohemia Air Soft Alsa Pro Army shop Armed Army Shop 008 Best Patron Přebíjení Dersol Euroshooting - Miroslav Varga Frogman Gun.cz Guncenter Otrokovice Gymnázium Třebíč Horácké noviny Invisible Gear JP Tactical Kerberos Tactical Klinský s.r.o. Neoren Levnetisky.cz Odeon optics Penshop Progun Sportkamery Střelecká revue Střelnice Malý Újezd Top Armyshop Vaškent - Václav Haman Vítěz - poháry, medaile, sportovní trofeje


Partnery Taktické malorážky jsou:

Facebook TM Fórum Taktické malorážky 102. průzkumný prapor 38. prapor hloubkového průzkumu generála Husárka Airsoftveci Alexxxus Advokáti-Zlín Airsoft Morava Balistika.cz Ballistica.cz Fórum můjGlock.com Open Air Gun League Střelecký portál Target Shooter

- nahoru -


GSM:     739 667 326        |        ICQ:     586482698        |        Skype:     Grinch.cz        |        Email:     info@takticka-malorazka.cz

  Webcoding: Grinch a S474N  ●   Graphics: Grinch   ●   Copyright 2008-2024