22. října 2011 - Třebíč - Taktická malorážka - Ukončovací závod

Taktická malorážka - Ukončovací závod

Jako již tradičně se v sobotu, dne 22. října, uskutečnil poslední UKONČOVACÍ ZÁVOD TAKTICKÉ MALORÁŽKY.

Závod byl vyvrcholením prvního ročníku soutěže a střílel se již dle pravidel pro následující rok. Ta obsahovala některé bodové změny v hodnocení položek, změně předloh u Double a zcela novou disciplínu - Fast and Furious.

Třebaže zima zaklepala velmi výrazně na dveře, tak se na startovním poli sešlo dvacet střelců. Toto číslo je úctyhodné, protože se jedná o Ukončovací závod, kdy již o nic nejde a který se nepočítá do žádného hodnocení Ligy.

Zároveň byl tento počet střelců i jakýmsi "rekordem" a příjemným zakončením soutěžního roku. Jsem velmi potěšen tím, že se z počtu osmi průkopníků dostala soutěž na počet kolem 30 zájemců o tento nevšední druh sportovní střelby.

Velmi doufám, že podobným počtem střelců zahájíme i další ročník.

Taktická malorážka - Ukončovací závod - startovní listina

Tak jako celý rok, kdy na střelnici vyrážím již na půl sedmou ranní, jsem vyrazil i včera...

Jen jsem vylezl z baráku, hned mne do obličeje praštila mrazivou palicí předvánoční atmosféra. Při krásných -4C jsem si pomyslel něco o tom, že v téhle kose ranní ptáče nikam nedoskáče bo se mu tím mrazem musí zlomit kopejtka a že ten závod bude sranda a že bude asi lepší v tomhle počasí ty náboje odpalovat ze svěráku kladivem :)

Příjezdy střelců značily, že celý závod bude příjemný a že všichni mají dobrou, rozesmátou náladu. Jak by taky ne, když jen co s úsměvem vylézali z rozhycovaných aut, tak jim ty jejich úsměvy doslova zamrzaly na rtech :)

Příprava na střelnici již nezabírá mnoho času, a tak jsme měli brzy hotovo a mohli se hřát u kamen a u kávy.

Tento závod byl výjimečný i tím, že před jeho zahájením bylo naplánováno vyhlášení celoroční Ligy v Taktické malorážce, kdy bylo 10 nejlepších střelců Ligy odměněno věcnými cenami. Více o vyhlášení třeba ZDE.

Díky ukončení Ligy byl start závodu posunut na 10 hodinu ranní a první rány zazněly až o čtvrt na 11 dopoledne.

Byť bylo přítomno dvacet střelců ve dvou střeleckých směnách, tak i s novou položkou jsme zvládli s přehledem a v poklidném tempu zakončit vyhlášením výsledků závodu těsně před 3 hodinou odpolední.

Tedy si troufám tvrdit, že další rok se zdvojnásobením kapacity na Zátěži dokážeme atakovat (s celým závodem o dvou plných střeleckých směnách) hranici 3 hodin trvání závodu.

Studená rána + Rukojmí:

Kolem desáté dopoledne vyskočila venkovní teplota na krásných -2C a střelci si spokojeně "pobafávali", až se jim od úst kouřilo...

To se ale nedalo říci o zbraních, které se v daném podnebí již přes hodinu doslova třásly na mrazivém vzduchu...

A samozřejmě to bylo znát i na Studené ráně. Ta mnoha střelcům nevyšla dle svých představ a tak již první položka nám ukázala, jak moc velká sranda to po celý závod bude.

Nejlépe jsem "zahaluzil" já, když mi Studená rána vyšla přímo na centr a i na zbylé Rukojmí jsem nemusel ani výrazněji sáhnout do klikání. Přičítám to nové technologii čištění, kterou tak nějak pomalu koumám a která mne zatím zcela přesvědčila, že funguje. Střílet jsem byl naposledy den po posledním závodě a tak jsem byl sám docela zaskočen, že střelivo tak podrželo. Nakonec z toho bylo "slušných" 125b z položky.

Druhý skončil Honza IVAN, kterému jeho Anča taky poskytla plnou podporu a který si vystřílel krásných 120b.

Na třetím místě překvapil Radovan ŠEINER, který se postupem času vypracoval z chvostu tabulky na výborná umístění v soutěži a který si se svou upravenou SM-2, zvyklou na ruskou zimu, vystřílel 100b.

Kdo se nadále vytáhl byl Martin SKÁCEL, jehož tenkostěnná hlaveň na CZ 452 Style v plastové pažbě byla outsiderem závodu. Jak vidno, musel ji na zahřátí třít asi liščím ohonem, protože ta jeho holka hubená střílela jako o život. Pěkných 95b.

Trapy 10m a 25m:

V této položce dominovala ve Stoji dvojice Martin KOSOUR a Honza FOKT, která jako jediná nastřílela plných 100b ve stoji.

S téměř plným nástřelem (získali 90b) bralo body i "Bratrstvo Kočičí pracky" z Brna - Martinové KUNDT a SKÁCEL a Honza IVAN. Na další rok budeme muset s touto "brněnskou klikou" něco udělat, protože to není jen tak :)

Změna nastala při Trapech v Kleku/sedu, kdy plný počet bodů nastříleli Honza VRCHOTA, Karel ŽALOUDEK, Martin SKÁCEL a já.

Překvapila na svém druhém závodě (první absolvovala v listopadu 2010) Janča ŘIHÁNKOVÁ, která s vypůjčenou zbraní absolvovala položku se ziskem 90b.

Fast and Furious:

Možná trochu kontroverzní položka, ale zcela jistě zábavná, adrenalinová záležitost, kterou všichni přijali jako zpestření a zaměření soutěže i jinam, než jen na přesnější polohovou střelbu.

I přes to, že se jedná o velmi rychlou střelbu, ukázaly výsledky na to, že samonabíjecí zbraně nemají nutně jisté vítězství. Nejde jen o pusté "pražení" směrem vpřed, ale jde především o nácvik techniky rychlého, ale přesného odpalování.

Přesvědčil se o tom i Miloš JANČÍK, který získal 150b se svým Rugerem 10/22, ale který "dostal napráskáno" od mé opakovací Anči :)

Dalo mi dost práce natrénovat a hlavně si v hlavě srovnat, že za minutu se sice dá i s opakovačkou vysázet cca 22-25 ran, ale že je lepší po každé ráně napočítat do dvou, zamířit a pak teprve pálit. I tak se dá (za použití jisté techniky odpalování prostředníčkem bez pouštění kliky závěru) vystřelit 20 ran a to velmi přesně. Díky tomu jsem opět "vyhaluzil" 170b z položky :)

Další rychlopalní střelci zaútočili se svými CZ 455 Thumbhole. Jarda HROBAŘ získal 145b a Honza VRCHOTA 125b a dostali se tak v položce na vyšší posty než se umístil další samonabíjecí Ruger 10/22 Františka RŮŽIČKY a opakovací terčovnice Anschütz 1907R Honzy IVANA.

Pro jednoranné terčovnice v držení Martina KUNDTA (85b), Vládi VOJTKA (80b) a Radovana ŠEINERA (55b) to bylo malé peklo na zemi, ale snad akceptují, že se dá zabrat i jinde, a že ztráta na této položce je ničím, pokud střelec exceluje v dalších položkách soutěže.

Know your limit:

A zde si zima vybrala svou daň.

Přes polovinu startovního pole, celkem 11 střelců, zasáhlo zimní nadělení v podobě nulových zisků, kdy si střelivo, podchlazené zbraně a třesoucí se ruce nějak nepadly do noty.

Avšak svou "Osudovou" hrálo střelivo Lapua Center X a moje Annie 1907R, kdy každý zásah na této položce hezky úhledně vymazal středové číslo jednotlivých cílů z povrchu papíru. Nakonec jsem se "zasekl" na 30b kolečku, kdy jsem už doslova "prosil" Vláďu VOJTKA, aby položku ukončil :)

Se ziskem 75b jsem se v této disciplíně vyšplhal nejvýše sám, následován šesticí střelců, kteří jeli na klasicky "jistých" 50b.

Find me:

Střelci tak trochu podceňovaná položka. Mnoho střelců ji střílí "od oka" a pak se diví, že nepadají plné nástřely :)

Zde již po šesté v řadě exceloval Jarda HROBAŘ, který byl následován čtveřicí dalších střelců - Martinem SKÁCELEM, Honzou PURKRÁBKEM, Vláďou VOJTKEM a mnou. Všem se nám podařilo udržet prochlazené náboje v toleranci zásahů jednotlivých terčů a získali jsme plných 105b.

Osobně praktikuji způsob "dvakrát měř a pak to tam per", kdy si nejprve přeměřím a zakreslím pomocí Mil-Dot osnovy polohy cílů na předlohu a poté jíž jen přenáším pomocí osnovy puškohledu stejné hodnoty. Zdlouhavé, ale funguje...

Timer:

Timer se stává jakousi rutinou, kdy se s časovým presem a nepohodlím "pohotovosti na stavu" vypořádali snad již všichni střelci, a tak se na výsledcích projevovala hlavně zima a odolnost hardware a střelce.

Zcela zasáhnout všechny cíle do nejvíce bodovaných zón se podařilo pouze pětici střelců, kdy plných 90b bral Martin KOSOUR, zahejkalený Vláďa VOJTEK, překvapivě i Milan MAŠAT a duo s výbavou od Anschützu Honza IVAN a já.

Zbytek střeleckého pléna napáchal menší i větší chyby, které je stály bodovou ztrátu.

Polohy:

Největším neduhem, kterým trpí mé tréninky je absence vůle k tomu, abych se donutil trénovat nestabilní polohy. Nedělám si iluze, že by tomu u jiných bylo jinak, ale musím smeknout před Martinem SKÁCELEM, který závod od závodu ukazuje, že se trénink vyplácí.

Martin hlavně výborným stojem (43b) získal velký náskok v této položce a se 131b natrhl střelecký kabát i Martinu KOSOUROVI, který se svou ruskou kráskou nastřílel 122b.

Na pomyslné třetí pozici se tlačili Martin KUNDT a opět překvapivě Milan MAŠAT, kteří si zvládli vybojovat 121b.

Double:

Double pro rok 2012 doznal zásadních změn.

Nově byly vytvořeny zmenšené předlohy, kdy je na papíře velikosti A5 znázorněno pouze šestero čtvercových výřezů z terče, kde je vždy viditelný minimálně jeden marker a označený cíl. Tedy se situace výrazně přitížila pro spottery, kteří již nemohou pomáhat střelcům pomocí sektorů či řad a pořadí od kraje terče.

Veškeré pomůcky a názorniny terče byly zakázány a tak je doopravdy jenom na spolupráci týmu, jaký bude výsledek.

Když jsem dával dohromady "plonkové" střelce do týmů, vybral jsem si zase Vláďu VOJTKA. Říkal jsem si, že oproti minulému debaklu to určitě vylepší. A nemýlil jsem se! Vláďa to vylepšil a nastřílel nulu:)

Ale nutno podotknou, že se jedná o týmovou položku a chyba byla na obou stranách - jak na straně Vládi, tak na straně jeho flinty :)

Pravdou je, že zhruba kolem půl 12 se sice počasí umoudřilo, oteplilo se a vysvitlo slunce, ale díky pozdnímu ročnímu období se projevila nízká poloha jeho orbity, takže svítilo hezky zpříma přímo do optiky.

Ale tyto podmínky jsou naštěstí jen na tomto pozdním závodě a nebudou tak zasahovat v dalším roce do Ligových závodů.

Provedené změny se projevily, protože na plný počet oproti standardnímu závodu nenastřílela žádná z dvojic!

Nejlépe se umístila dvojice Martin KOSOUR a Radovan ŠEINER, kteří pouze jednou minuli požadovaný cíl a získali tak 137,5b.

Se 125b se dále umístily dvojice HROBAŘ - ŽALOUDEK, KUNDT - SKÁCEL a skvěle i duo PURKRÁBEK - RŮŽIČKA.

BlackJack:

Podoba BlackJacku, potažmo Tácku, pro rok 2012 nebude mít designových úprav, ale pouze bodových.

Nově je možno získat až 120b a v závodě toho využilo hned 11 střelců.

Paradoxně hned celá pětice střelců si odnesla nejnižší bodový zisk, kdy se díky podchlazení střeliva či jiným faktorům (třeba zanedbáním matematiky v první třídě :) nedokázali prokousat k požadovaným 21b na maximálně 5 ran.

Zátěž:

I tady jsme měnili - díky vzrůstající úrovni střelců byl vytvořen nový výkonnostní stupeň. A to limit do 1:30 a následně limit 1:31 až 1:45, z čehož první se ziskem 210b a druhý zůstal na 180b.

Jak je vidět, tak se krok setkal s úspěchem, neboť do prvního limitu se "vešlo" hned osm střelců.

I zde to ale chce zachovat chladnou hlavu a najít kompromis mezi rychlostí a přesností a rozvahou, protože i když padl čas 0:46, tak pouze ze 6ti sklopkami, což je obrovská daň za to, že i při 10ti zasažených sklopkách je stejný bodový zisk, jako při čase 1:30 :)

Nejlépe jsem (díky domácímu prostředí, tréninku a spoustě hloubání nad papírem a nad "taktikou" s jakou jít do závodu) zúročil úsilí já - 210b za 10 sklopek v čase 1:21.

Pouze jednu minelu v prvním výkonnostním limitu měla dvojice Honza IVAN, se svou opakovací Anschütz 1907R (čas 1:11) a Karel ŽALOUDEK se svou ZKM 452 Varmint v čase 1:26. Oba získali 189b.

Jako "třetí" se umístil se zcela nádherným výsledkem Pavel PALÁT, který se celý závod pouze trápil se svou "hubeňoučkou" ZKM 451, a který si vystřílel 147b za 7 sklopek v čase 1:29.

Závěr a vyhodnocení:

Závěrem snad jen říci, že sobotní závod byl náročný.

Minusové teploty přesnosti střeliva, zbraní a už vůbec ne střelců nepřispívaly a ani slunečné paprsky nám nepomohly. Doopravdy bylo velmi těžké se soustředit na střelbu, když ani 8cm dlouhé sluneční clony nestačily a vesele vpouštěly sluneční paprsky do objektivů puškohledů.

Závod byl vyrovnaný, nálada byla snad jako jediná výrazně nad bodem mrazu a pro mne osobně to byl další velmi příjemně strávený den.

Celý ročník závodů utekl jako voda a jsem velmi rád, že z malého počtu odvážlivců s chutí začít něco nového u nás, jsme se dostali na super partu "magorů", kteří se rádi vidí, nic si nezávidí a kteří se nestydí si "hrát jako malí".

A to je, doufám nejen pro mne, to nejdůležitější, protože...

                                                                                   ...ZÁBAVA PŘEDEVŠÍM!

Zlatá medaile Martin ŠLAICHRT
Tak konečně zlato a ony nejsou medaile... No já se na to můžu... :)
Ale o to nejde a já se hlavně bavil a maximálně si den užil!
1255b / 100%.

Stříbrná medaile Martin SKÁCEL
Tak nemám co říci. Marťas dokázal již po několikáté, že i s hubenou flintou v pažbě z PET lahví a se zásobou sypaček od Lapui se dá brát medailová pozice!
1112b / 88,61%.

Bronzová medaile Martin KUNDT
I přes krutou zimu, nepřízeň nové položky a protislunce se s tím Martin opět popral a "konečně spadl" na bronzovou příčku :)
1095b / 87,25%.

Výsledková listina
Výsledková listina závodu ZDE

Výsledková listina Ligy 2011 ZDE

Souběžně běží diskuze o proběhlém závodu na našem VEŘEJNÉM FÓRU

Foto a text: Martin Šlaichrt / www.TAKTICKA-MALORAZKA.cz

Fotogalerie:


Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod Taktická malorážka - Ukončovací závod


Sponzory Taktické malorážky jsou:

Bohemia Air Soft Alsa Pro Army shop Armed Army Shop 008 Best Patron Přebíjení Dersol Euroshooting - Miroslav Varga Frogman Gun.cz Guncenter Otrokovice Gymnázium Třebíč Horácké noviny Invisible Gear JP Tactical Kerberos Tactical Klinský s.r.o. Neoren Levnetisky.cz Odeon optics Penshop Progun Sportkamery Střelecká revue Střelnice Malý Újezd Top Armyshop Vaškent - Václav Haman Vítěz - poháry, medaile, sportovní trofeje


Partnery Taktické malorážky jsou:

Facebook TM Fórum Taktické malorážky 102. průzkumný prapor 38. prapor hloubkového průzkumu generála Husárka Airsoftveci Alexxxus Advokáti-Zlín Airsoft Morava Balistika.cz Ballistica.cz Fórum můjGlock.com Open Air Gun League Střelecký portál Target Shooter

- nahoru -


GSM:     739 667 326        |        ICQ:     586482698        |        Skype:     Grinch.cz        |        Email:     info@takticka-malorazka.cz

  Webcoding: Grinch a S474N  ●   Graphics: Grinch   ●   Copyright 2008-2024